Ah Bayım Ah & Kız Öpme Kuyruğu

Retro-fantastik öyküler diyarı!

Türkçe edebiyatın en sürprizli ve en üretken kalemlerinden biri olan Nazlı Eray’ın artık klasikleşmiş öykülerinin ikinci kitabı olan “Ah Bayım Ah – Kız Öpme Kuyruğu” Everest Yayınları’ndan çıkmış olup Edebiyat Kulübünün Eylül seçkisindeki haklı yerini almış bulunuyor.

“Bunlar hep öğretilmişti bana. Bekleme Ustası’ydım. Herhangi bir istasyona gidip trenin gelmesini ya da gitmesini bekleyebilirdim. Bir sinemaya girip filmin başlamasını ya da bitmesini bekleyebilirdim.”

Yeni nesillerin sadece eski Yeşilçam filmlerinde gördüğü/görebileceği 1960’ların ve 1970’lerin masumiyet çağına ışınlıyor bizi bu kitap. Pürneşeli şeyler anlatmasa da sebepsiz yere mutluluk saçıyor. Nazik, hassas ve hayal gücü yüksek bir kalemden çıkıp şıkır şıkır akıyor öyküler peş peşe.

“Kendim sararım saçlarımı, bayım. Doğru söylüyorum, kendim sararım her gece. Mademki öyle dediniz, hiç kesmem saçlarımı. Zaten uzadılar epeyce, omuzlarıma vardı saçlarım.”

Muasır medeniyet seviyesine erişmemizin imkanlı olduğunu hatta çeyrek kaldığını hissettiğimiz o güzelim eski Türkiye’nin caddelerinde, sokaklarında dolaşıp, o naif ülkenin saf ve saygılı insanlarıyla muhabbete koyuluyoruz sık sık bu öykülerde.

“Siz de ne güzel kokuyorsunuz bayım, bana yaklaştıkça temiz bir koku geliyor sizden. İyi cins bir sabun kokusu gibi. Kolonya da sürmüşsünüz saçlarınıza, bakın nasıl arkaya yatık duruyorlar.”

Nazlı Eray’ın öykülerinde bambaşka bir Ankara ile tanışacaksınız. Bambaşka insanların, bambaşka kadınların ve erkeklerin yaşadığı, şimdikinden hayli farklı bir kent yüzü. Yaşanabilir ve hayal kurulabilir bir kent. Dönemin sıradan hayatlarının içinden çıkıp masal alemlerine karışan büyülü insanlara rastlanan bir kent.

“Gazeteyi tam kapatıp dışarıya çıkacaktım ki, son sayfanın en alt köşesinde, büyük boy bir ilan ilişti gözüme. Kenarı tıtıllı çerçeveli, anlaşılan önemli bir ilandı bu… Hemen okudum. Şöyle yazıyordu:

KIZ ÖPMEK İÇİN ELEMAN ARANIYOR”

Sadece Ankara veya sadece kent öyküleri değil fantastik dünyalar ve varlıklar da bu kitabın halkları arasında. Ayı güneşi yerinden oynatan özgür ve uçuk bir aklın on yıllar öncesinden seslenişi…

“Bir süre sonra, Ay’ın büyük bir gürültüyle gökyüzünden düşüp, teneke sesi çıkartarak bayır aşağıya yuvarlandığını duydum.”

Yazmaya 1959 yılında henüz ortaokuldayken başlayan Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005 yılında İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından oyunlaştırıldı ve hem İtalya hem de Türkiye’de sahnelendi.

Hukuk Fakültesi mezunu olup Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalışan Eray, Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurucusu, Uluşlararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi ve ABD Iowa Üniversitesi’nin onursal üyesi.

44 yıl sonra hayata dönen öyküler

Işık Önoğlu’nun editörlüğünde hazırlanan kitabın girişinde Nazlı Eray’ın editörüne teşekkürü yer alıyor. Önsözde ise şöyle sesleniyor yazar:

“Hayatımın öteki yarısı, gençliğim, coşkum, artık uzaklarda kalan yıllar, hepiniz şu an avuçlarımın içindesiniz. Kırk yıla yakın bir süre sonra bu öyküleri yeniden okuduğumda şaşırdım ve hayatımda duyduğum ender mutluluklardan birini hissettim.”

Bir yazar için ne mutlu, ne kutlu bir olay. Yazarların yaşarken bu mutluluklara erişmesinin kolay olmadığı ülkemizde istisnai bir girişim olan bu toplu öyküler derlemesi için emeği geçen herkesi kutlamak gerekir.

Arka kapakta Attila İlhan’a, Cemal Süreya’ya rastladığımız kitaptaki öyküleri ve öykülerin mucidini bakınız nasıl anlatıyor Süreya:

“Olayları ve durumları tersine çevirerek anlatıyor, bir masal dünyasına, bir düş evrenine sokarak anlatıyor. Ama hakçası, güzel anlatıyor. Gerçekten şaşırtıcı bir yazar.”

Keyifli okumalarla dolu fantastik bir eylül olsun hepimize…

Kitap: Ah Bayım Ah & Kız Öpme Kuyruğu
Yazar: Nazlı Eray
Sayfa sayısı: 367
Baskı: Haziran 2017
Etiket fiyatı: 29 TL
ISBN: 978 605 1417 83 7
Yayınevi: Alfa Yayınları

Eylül ayının diğer Edebiyat Kitapları

Görmek

Görmek

Jose Saramago

Saramago bu eserinde, hamaset denen düşünce fukaralığının ve onun kovuklarında yuvalanan güç saplantısının ipliğini pazara çıkarıyor. Fars hiç bu kadar trajik anlatılmamıştı.

Devamını oku

Otuzüçüncü Peron

Otuzüçüncü Peron

Necip Tosun

Kitap tanıtım içeriği hazırlanıyor.

Devamını oku

İsyan

İsyan

Ege

Doksanlara damga vuran birbirinden güzel şarkılarla dolu müzik kariyerinin üstüne yıllarca zeytinyağı üretimiyle uğraşan müzisyen Ege, tüm deneyimlerini ve yeme içme kültürünü aktardığı bir ilk romanla karşımızda.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.