Gözde Bekar

Jane Austen’in klasik eseri günümüze taşındı!

İşte edebi ağustosumuzun beşinci kitabı: Sibel Alaş’ın çevirisiyle Mona Kitap’tan çıkan Gözde Bekar, Amerikalı yazar Curtis Sittenfeld’in imzasını taşıyor. Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’sının (Pride and Prejudice) 21’inci yüzyıl versiyonu olan Gözde Bekar, tüm zamanların en başarılı roman uyarlamalarından biri olarak tanımlanıyor.

Ve bu kitap için bundan daha iyi bir zaman olamazdı.

Austen’in ölümünün 200’üncü yıl dönümü

Ölümünün 200’üncü yıl dönümü münasebetiyle edebi dünyanın kalbi Jane Austin için atıyor bugünlerde, bildiğiniz gibi. Edebiyat Kulübü olarak biz de bu çok özel havayı bir Austen uyarlamasıyla soluyacağız bu ay hep birlikte.

“Prep ve American Wife kitaplarının yazarı Curtis Sittenfeld’den, hınzır ve eğlendirici bir Gurur ve Önyargı uyarlaması. Cinsiyet, toplumsal sınıflar, aile ve dostluk hakkında gözlemleriyle Sittenfeld, günümüzün en güçlü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor.” USA Today

Curtis Sittenfeld eserin ana yapısını korurken, kahramanlarını günümüze yerleştiriyor. Farklı cinsiyet evliliği, donörle kalınan hamilelik, detoks çılgınlığı, Ikea koltuk, reality show, televizyonda kanallarında yayınlanan düğün, sosyal medya paylaşımları gibi 2000’lere ait kavramlar olsa da konu aşk olunca değişen bir şey yok: Jane Austen döneminde olduğu gibi kibir, utanç, korku veya dedikodu, aşkların kaderini yazmaya devam ediyor!

“Kısa bir sessizliğin ardından, sert bir sesle ve girizgaha gerek duymadan, Sana aşık oldum, dedi Darcy. Ha, ha, dedi Liz. Muhtemelen seks sırasında salgılanan oksitoksin yüzünden, diyerek devam etti Darcy. Ama sana aşık olduğumu hissediyorum.”

Gözde Bekar’a kaynaklık eden Gurur ve Önyargı Austen’in en çok yorumlanan romanlarının başında geliyor. Bu arada Austen’in dönemi demişken orada biraz duralım…

Jane Austen (16 Aralık 1775 – 18 Temmuz 1817)

19. yüzyılda yaşamış olan İngiliz roman yazarı Jane Austen hakkında bazı son derece ilginç notlar paylaşmak isterim hazır yeri gelmişken:

Oggito’da yer verilen bir değerlendirmeye göre, Gurur ve Önyargı dünyadaki en kolay şekil verilebilir olay örgüsüne sahip roman olabilir. Bridget Jones, Gelinim Olur Musun? (Bride and Prejudice), Aşk ve Gurur ve Zombiler gibi birçok yapım bu romanın olay örgüsünün ne kadar popüler olduğunu ve her yapım için nasıl şekillendirilebileceğini gösteriyor. Bu yapımları inceleyen Lucy Scholes’a göre, “Austen eserlerinde popüler hayal gücünü ortaya çıkarıyor.”

Hal böyleyken gerçek şu ki:

Yazdığı kitaplara adı bile basılamıyordu Austen’in yaşadığı dönemde…

Modası hiç geçmeyen ve hakkında hala yeni yeni şeyler öğrendiğimiz bir yazar Jane Austen. Örneğin yaşadığı dönemde hayat Londra’da o kadar erkek egemen ki, bir kadın olarak yazdığı kitaplara ismini bile bastıramıyor Austen.

Yazar Vedat Ozan’ın paylaştığı görsellere bakalım: 1811’de çıkan romanı, yazar ismi yerine “By A Lady” (bir kadın tarafından) ibaresiyle basılmış. 1816’da basılan bir başka romanı ise bir önceki çok satan eseriyle anılmış, yazar ismi gene yok. Fakat o bir önceki çok satan eserinin adı neymiş dersiniz: “Pride and Prejudice” Yani bugün hala dünyanın harıl harıl filmini, dizisini, roman uyarlamasını yaptığı meşhur Gurur ve Önyargı…

Zamanında romanlarına ismini basmadıkları Jane Austen’in resmini bugün paralarına basan vefalı İngilizlere tessüflerimizi gönderiyoruz buradan. Dünyada kadınlar nasıl edebiyatçı olmuş, nelere katlanmış, isimlerini erkeklerin yanına tırnaklarıyla kazıya kazıya nasıl yazdırmış görelim, bilelim ve hiç unutmayalım.

“Jane ve Jasper tamamen giyinik bir şekilde yatak örtülerinin üstünde yan yana yatıyorlardı, aralarında peynir tabağı vardı. Jane kadehini Jasper’in kadehine vurdu. “Beni şımartacaksın,” dedi ama şimdiden kendini daha iyi hissediyordu. Sadece yemek bittiği için değil, Jasper hesabı gerçekten ödediği için de rahatlamıştı.”

Hanımlar beyler, Gözde Bekar ağustosta bizimle! Her yere onunla gidip keyfimize bakalım ve bırakalım, Jane Austen’in cesur kanatları bizi nereye isterse oraya uçursun.

Kitap: Gözde Bekar
Yazar: Curtis Sittenfeld
Sayfa sayısı: 418
Baskı: Temmuz 2017
Etiket fiyatı: 28 TL
ISBN: 978 605 9709 59 0
Yayınevi: Mona Kitap

Ağustos ayının diğer Edebiyat Kitapları

Sevgili

Sevgili

İnci Aral

Yılmaz Güney’in hayatını anlatan Sevgili, raflarda göründüğü ilk andan itibaren hararetli bir ilgiyle karşılandı.

Devamını oku

Karanlıkta Dans

Karanlıkta Dans

Karl Ove Knausgaard

Edebiyatın yaşayan kahramanı ilan edilen Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’ın merakla beklenen Karanlıkta Dans adlı romanı.

Devamını oku

Kadife Bey

Kadife Bey

Richard Skinner

Besteci Eric Satie öldüğünde kendini Araf’ta, başka ölülerin arasında elli dokuz yıllık hayatının en değerli anısını seçmeye çalışırken bulur.

Devamını oku

Her Şey O Yaz Oldu

Her Şey O Yaz Oldu

Emma Straub

Kapağında yer alan, “Amerika plajlarının en çok okunan kitabı” ibaresinin hakkını veren sıra dışı bir tatil macerası.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.