İktidarsızlar

Türk erkeğinin çok gerekli anatomisi…

“Adamlık” söylemi manşetlere çıkmışken ve özellikle erkekler tarafından da hiç olmadığı kadar eleştirilmekteyken, Fatih Altınöz’ün İktidarsızlar romanı Temmuz okumalarımız arasında kendisine haklı bir yer edindi.

Orta, alt ve üst sınıftan üç adamı odağına alan, mizahı ve ironisi bol hikayesiyle Türk erkeğinin “ne mal olduğunu” hem sosyolojik hem de psikolojik olarak ortaya koyuyor yazar Altınöz. Ki aynı zamanda bir psikiyatr kendisi. Efsane dergi Şizofrengi’nin de kurucularından olan Altınöz, 2000 yılı yapımlarından olan Güle Güle filminin de Altın Portakal ödüllü senaryo yazarıdır.

İktidar peşindeki iktidarsızlar

Gelelim kitaba… Kahramanlarımız; ünlü ama çok ünlü köşe yazarı ve ekran yüzü Faruk, taksici Nuri ve bize bu hikayeyi anlatan emekli Bahtiyar’dır. Hepsi evli ve hepsi de karısını aldatan adamlardır bunlar. Standardı budur çünkü onların erkek olma hallerinin: Evli olmak ve fakat evde bulamadıkları mutluluğu daima dışarıda başka kadınlarda aramak, aramak, aramak. Evdeki kadını da her zaman her koşulda idare etmek ve elde tutmak. Tümüyle ikiyüzlü bir ‘aile’ düzeninin adanmış takipçileridir onlar.

Fatih Altınöz
Fatih Altınöz

“Bir erkeğin her zaman karısının bir numaralı nişan tahtası olması gerekirmiş. Kocasından başka şeylerle kavga eden bir kadından korkulurmuş.”

Her biri kendi çöplüğünün horozu olan, olmaya çalışan, olduğu şeyle ve bu olma gayretiyle övünen… ve birbirlerine gizli ya da fırsat bulunca son derece açık şekilde tepeden bakan üç cins horoz. Kiminin tüyleri yoluk, kiminin ibiği yarım, kiminin gagası düşmüş ya da er geç düşecek…

“Müzik, moda, spor, politika, yeme-içme-gezme, aşk, sinema, semantik. Karşınızda gerçek bir romantik. Yılın en iyi anchorman’i, yılın en iyi gazeteci-yazarı, kozmik insan Faruk Bollu.”

Kitabın asıl enteresan yanı, sesli ya da sessiz şekilde erkek dünyasına getirdiğimiz veya getirebileceğimiz eleştirilerin bir erkek yazar tarafından en cömert bir şekilde bir araya getiriliyor oluşu. Yazarın psikiyatrist kimliğini bilerek okuyunca daha da derin bir anlam kazanıyor kitaptaki tüm erkek manzaraları.

“Ofiste bir süre bir ileri, iki geri sıkıntı içinde gezindikten sonra koltuğuna oturarak hayatına giren bazı kadınları telefonla rastgele aramaya başlamış. Alelacele ve çaresizce arıyormuş numaraları. Kafasında tek bir soru varmış: Nasıldı?”

Şu üstteki sahneyi kitapta bulup okuyunca As Good As It Gets (Benden Bu Kadar) filmindeki Jack Nicholson’u hatırlatırlayanlar twitter hesabımıza yazsın! Tabii filmde soru farklı, adam ve adamın derdi çok farklıydı. Ama refleksi çok inandırıcı yine de kitaptaki karakterin. Hatırlamak deyince, ünlü medyacı Faruk Bollu, ekranlardan ve gazete köşelerinden tanıdığımız birçok gerçek figürü anımsatıyor çeşitli hal ve tavırlarıyla. Size kimi ya da kimleri anımsattığını da @herhafta1kitap’a yazarsınız belki…

“Sanırım bir serçe hiçbir zaman bir akbaba tarafından anlaşılmayı bekleyerek vakit kaybetmiyordur. Bulaşırsa canının yanacağını biliyordur. Biz insan denen mahluklar, kim akbaba kim değil hiçbir zaman sıfatından anlayamıyoruz ve bir sürü vakit kaybedip bir yığın üzüntü yaşıyoruz.”

Kitabın özel yanlarından biri de, yazarın kahramanlarını pek sahiplenmeyen hatta onları yer yer okuyucuya şikayet eden sıra dışı tutumu. Ancak anlatıcı da esasen kahramanlardan biri olduğu için okuma zevkini perçinleyen katmanlı ve oyuncaklı bir kurgu bu.

“Kahramanlarımın haline bakın. Bu işin sonunda bunlar birbirini vurur. Olan da bana olur. Vallahi evde annem bekliyor olmasa, ölümlerden ölüm beğenmek mecburiyetinde olmasam şu dakika bu hikayeden vazgeçeceğim.”

İktidarsızlar, tatile çıkacak olanlar için ideal bir şezlong kitabı. Yok eğer şehirde kalıp işe devam edecekseniz de kafayı dağıtıp eğlenerek düşüneceğiniz ve elinizden bırakmadan bir çırpıda okuyacağınız trajikomik bir serüven.

Kitap: İktidarsızlar
Yazar: Fatih Altınöz
Sayfa sayısı: 182
Baskı: Nisan 2017
Etiket fiyatı: 15 TL
ISBN:
978 975 3482 78 3
Yayınevi:
 Çınar Yayınları

Temmuz ayının diğer Edebiyat Kitapları

Körlük

Körlük

Jose Saramago

Ansızın baş gösteren körlük salgını ile ‘körlük’ metaforu üzerinden güçlü bir sistem eleştirisi yaparken aslına bakılırsa epeyi uyku kaçıran bir roman Körlük.

Devamını oku

I'm Your Man - Leonard Cohen'in Hayatı

Leonard Cohen’in Hayatı

Sylvie Simmons

Dünyada ve ülkemizde her yaştan insanın hayranlık duyduğu ikonik bir şarkıcı Leonard Cohen.

Devamını oku

Kan ve Gül

Kan ve Gül

Alper Canıgüz

Kan ve Gül, adını İskender Doğan’ın nostaljik hitinden, bölüm başlıklarını ise ABD’li rock grubu Nirvana’nın şarkılarından alan bir kitap.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.