İsyan

Gençlik, aşk ve lezzet kokan bir ada öyküsü

Doksanlara damga vuran birbirinden güzel şarkılarla dolu müzik kariyerinin üstüne yıllarca zeytinyağı üretimiyle uğraşan müzisyen Ege, tüm deneyimlerini ve yeme içme kültürünü aktardığı bir ilk romanla karşımızda: Gençlik, dostluk, aşk, lezzet ve müzik dolu bir ada öyküsü İsyan. A7 Kitap etiketiyle çıkan kitap yazarın deyişiyle; “Bir hayat gustosu.”

“Kitabın adı niçin İsyan?” sorusunu şöyle yanıtlıyor Ege:

“Herkesin içindeki isyanı ortaya çıkarmak için. Kaybettiğimiz masumiyeti ve kaybettiğimiz değerleri bulmak için bir fırsat olarak düşünüyorum ben İsyan’ı.”

Kitaba adını veren İsyan karakteri dünyanın en ünlü degüstatör aşçılarından biridir. New York’u ve Paris’i saran şöhreti onu İstanbul boğazının en meşhur restoranlarından birinin de sahibi yapar. Ancak İsyan’ın tüm bu başarısının ardında, kitap boyu önümüze serilen kalbi kırık ve sır dolu bir geçmiş yatmakta…

“Ne zamanı ne de hayatı tutabildim avuçlarımda. İstediğim kararı vereyim yine de bir şey değişmiyor. Hayatın kendisi filme dönmiş ve ben sadece seyirciyim. Galiba başlarken korkaktım ve şimdi de korkaklıklarımın bedelini ödüyorum.”

Çocukluk arkadaşı ve görür görmez aşık olduğu Gülhan’ın babası Mahir Bey’in de manevi evladıdır İsyan. Annesi Müzeyyen öğretmen ile birlikte İzmir’den mecburen taşınıp yerleştikleri “ada”nın dışarlıklı yerlilerinden olan, eski diplomat Mahir Bey, bağcılıkla uğraşıp kendi şarabını ve zeytinyağını üreten ödüllü bir üretici ve tıpkı adı gibi, mahir bir kişidir.

Doğuştan sahip olduğu gelişkin koku ve tat duyuları, İsyan’ı, Mahir Bey’in gözünde biricik bir kıymet, bir “evlat” yapmış, ondaki bu istisnai özellikleri keşfetmekle kalmayıp onu yetiştiren kişi olmuştur aynı zamanda Mahir Bey.

Çocukluk adası

Mahir Bey’in sarışın güzel kızı Gülhan, balıkçı Yorgo’nun tekinsiz oğlu Dimitri, pansiyoncu Server’in hırslı oğlu Ferdi ve Müzeyyen öğretmenin içe kapanık oğlu İsyan ayrılmaz bir dörtlü olurlar çok geçmeden.

Dördünü bir arada tutan asıl güç ise; üç oğlanın da Gülhan’a olan aşkıdır.
Gülhan çok güzel, çok neşeli, çok çekici, ancak bir o kadar da kafa karıştırıcı bir karakterdir. Her görenin hayran olduğu, bir peri gibi etrafta gülüp koşturan, şen sesi ve güzel gülüşüyle sınıf arkadaşlarından öğretmenlerine herkesi etkisi altına alan bir kızdır.

Ancak okula gelen yeni çocukla arkadaşlık kurarken bile, “kendisine aşık edecek yeni bir oğlan” gözüyle bakacak denli de çekiciliğinin farkında. Gülhan’ı kafa karıştırıcı yapan da bu yaşından büyük farkındalığı. ‘Sevilmeye-ilgi görmeye alışkın zengin kızı’ klişesini aşan, çocukluk masumiyeti üzerine “düşündüren” bir karakter bu yanıyla. Ki, yetiştirilme biçimiyle de çelişiyor aslen sergilediği portre.

“Onu hep olmayan bir dünyanın bireyi gibi yetiştirmişlerdi: özgürlük, eşitlik, kardeşlik fikriyle…”

Çelişki sadece Gülhan’da değildir öte yandan. Oğlanlar arasında da dostluktan, arkadaşlıktan çok, gizli bir çekişme ve rekabet vardır. Birbirlerine karşı dürüst olmadıkları halde Gülhan uğruna birbirlerine katlanıyor, zamanlarını beraber geçiriyorlardır.

Yıllar geçip de çocuklar büyüdükçe hayat altüst olacaktır nitekim.

Kokusu, tadı ve sesi olan bir kitap

Öyküyü zenginleştiren balıkçılık, şarapçılık, zeytincilik, aşçılık, gurmelik ve tadımcılıkla ilgili tüm bilgi ve detaylar son derece zevkli ve merak uyandırıcı. Ara ara kendini gösteren yemek ve meze tarifleri de cabası.

Arka planda bir zemin oluşturmaya çalışan siyasi-toplumsal-kültürel tarihin akışı 1960’lı yıllardan doksanlara uzanırken ülkeyle ilgili günceli çağrıştıran söylemler yakalıyor.

“Bu ne rezillik arkadaş! Ne zaman gavurlaştınız? Ne zaman gavur oldunuz da onların adetlerini sürer oldunuz burada? Yakışır mı kızlı erkekli içkili eğlence! Bizim kızlarımızı orospu mu bellediniz? Kendinize gelin burası Müslüman bir ada.”

Sahneye sonradan çıkıp hikayeye farklı boyutlar katan flörtöz binbaşı Nazım, Levendis, Eleni ve New York sosyetesinden Nilüfer kitabın en renkli karakterleri arasında. Dönemin yerli yabancı meşhurlarının etrafta salınması da kitabın atmosferine dinamizm katıyor.

Son olarak, müzikal bir sürprizi var İsyan’ın:

Ege, bu hikaye için sekiz yeni şarkı yaptı. Hem telefona indirerek hem de dinleme listesi üzerinden erişebiliyorsunuz şarkılara. Erişim detaylarını kitabın iç kapağında bulacaksınız.

Kitap: İsyan
Yazar: Ege
Sayfa sayısı: 363
Baskı: Mayıs 2015
Etiket fiyatı: 23 TL
ISBN: 978 605 8252 00 4
Yayınevi: A7 Kitap

Eylül ayının diğer Edebiyat Kitapları

Görmek

Görmek

Jose Saramago

Saramago bu eserinde, hamaset denen düşünce fukaralığının ve onun kovuklarında yuvalanan güç saplantısının ipliğini pazara çıkarıyor. Fars hiç bu kadar trajik anlatılmamıştı.

Devamını oku

Otuzüçüncü Peron

Otuzüçüncü Peron

Necip Tosun

Kitap tanıtım içeriği hazırlanıyor.

Devamını oku

Ah Bayım Ah & Kız Öpme Kuyruğu

Ah Bayım Ah

Nazlı Eray

Ah Bayım Ah bizi yeni nesillerin sadece eski Yeşilçam filmlerinde gördüğü/görebileceği 1960’ların ve 1970’lerin masumiyet çağına ışınlıyor.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.