Kadife Bey

Çizgili kadifeden yapılma melodik ve doyumsuz bir novella

İngiliz şair, yazar Richard Skinner’ın yazdığı Kadife Bey, yanıtlanması had safhada zor bir sorunun peşine düşüyor: Besteci Eric Satie öldüğünde kendini Araf’ta, başka ölülerin arasında elli dokuz yıllık hayatının en değerli anısını seçmeye çalışırken bulur. Öteki tarafa sadece bir anı götürmesine izin vardır!

Çizgili kadifeden yapılma bu usta işi melodik novella Türkçeye Yusuf Eradam tarafından çevrilerek Kara Plak Yayınları’ndan çıktı.

“Belli ki saplantıları seviyorum, hem kendiminkileri hem de başkasınınkileri, fakat önümdeki bu tüyler ürpertici görev sinirlerimi oynatmaya başladı.”

Otobiyografik ayrıntılar üzerine kurgulanmış yalın ve bir o kadar da savurgan, ziyadesiyle hülyalı bir yaşama konuk oluyoruz.

Zevkleri, müziğe ve modern hayata olan bakışı, tutkusu ve beklenmedik anlarda kendini gösteriveren organik ironisi –hadi dürüst olalım, delice ironisi- sayesinde okumaya doyulamayan bir novella Kadife Bey…

“Çalmadığım aralarda, onunla kasvetli bir köşede oturup absent içiyor & tablolarından bahsedişini dinliyordum. Les Incohérents grubuna katılmıştı & bütün monokromatik tablolarını onların gösterilerinde sergilemişti. Birini şöyle anlatmıştı: Tamamen kırmızıymış, adı da Kızıldeniz Sahillerindeki İnmeli Kardinallerin Domates Hasatı imiş.”

Dönelim Mösyö Satie’nin asıl açmazına: Hatırlayın, öteki tarafa sadece ama sadece bir anı götürmesine izin var.

Chat Noir’da absent içtiği akşamları mı, çağdaşları olan büyük besteciler Debussy ve Ravel’le, büyük sanatçılar Duchamp ve Man Ray’la dostluğunu mu, hayatının aşkı olan trapezci, model ve ressam “Biqui” (Suzanne Valadon) ile geçirdiği geceleri mi, müzikteki başarılarını ve düş kırıklıklarını mı alacaktır yanına? Yoksa Gymnopédies, Gnossiennes ya da Armut Biçimindeki Parçalar adlı eserlerini mi?

Siz yanınıza hangi hatıranızı alırdınız?

Kitabı elime aldığım andan itibaren düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum ve fakat kendi anı seçme işimin içinden bir türlü çıkamıyorum. Tıpkı Mösyö Satie gibi debelenip duruyorum hülyalar içinde. Siz nasıl yaşayacaksınız bu süreci kitabı okurken, çok merak ediyorum…

“Madam Darty sözcükleri ciyak ciyak okurken o enfes pembe décolleté’sinin inip kalkışı şimdi bile gözümün önünde. Bitirdiğindeyse Je te veux’yü müzikholler için repertuarına alması gerektiğini haykırıverdi. Usulca eğildim. Şeref duyarım, dedim. Bunu takip eden birkaç yıl boyunca onun için birçok vals-şarkı yazdım. Seçeceğim hatıra şöhretle bu kısa flört mü olsa ki?”

Kadife Bey’i okurken, dolayısıyla bu olağanüstü zor soruyu yanıtlamaya çalışırken dinlemenizi önereceğimiz müzik tabii ki Eric Satie’nin piyano melodileri, buyursunlar…

Hülyalı ve senfonik bir yaşama sanatı

Yazar özellikle belirtiyor ki; Eric Satie her ne kadar kurmaca bir karakter gibi görünüyorsa da bu kitap gerçek otobiyografik ayrıntılar üzerine kurgulanmış. Bilgi için başvurduğu kitapları bir bir sayan ve özel teşekkürler eden yazar son olarak Hirokazu Koreeda’nın Wandarafu Raifu (Ölümden Sonraki Hayat) adlı filmini refere ediyor.

“Eski günlerde, kafeler çok farklıydı. Daha çok kabare gibilerdi ve içkiler bugün barlarda, bistrolarda, çayevlerinde ya da kenti dolaşırken bulabileceğiniz başka yerlerde satılanlara hiç mi hiç benzemezdi. Öyle olduğu halde insanlar ciddi ciddi içerlerdi, çok ciddi hem de…”

Özellikle müziğe yetenekliyseniz, kitabın son sayfalarında sizi çok hoş bir sürprizin beklediğini de söylemeliyim. Ya da belki bu kitapla merak sararsınız notalara, belli mi olur?

“Bir yaz akşamı kendilerine Oeil de Veau, yani dana gözü diyen bir grup genç müzisyen beni yemeğe davet etmişti. Ne kadar çok müzisyenimiz varsa, o kadar çok delimiz vardır ya, kimin umurunda. Bu grup belli ki bana çok saygı duyuyordu.”

İçinde kaybolacağınız müthiş bir karakterle tanışmaya hazırsanız, Kadife Bey’e başlayabiliriz artık.

Kitap: Kadife Bey
Yazar: Richard Skinner
Sayfa sayısı: 144
Baskı: 2016
Etiket fiyatı: 15 TL
ISBN: 978 605 6640 72 8
Yayınevi: Kara Plak Yayınları

Ağustos ayının diğer Edebiyat Kitapları

Sevgili

Sevgili

İnci Aral

Yılmaz Güney’in hayatını anlatan Sevgili, raflarda göründüğü ilk andan itibaren hararetli bir ilgiyle karşılandı.

Devamını oku

Karanlıkta Dans

Karanlıkta Dans

Karl Ove Knausgaard

Edebiyatın yaşayan kahramanı ilan edilen Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’ın merakla beklenen Karanlıkta Dans adlı romanı.

Devamını oku

Gözde Bekar

Gözde Bekar

Curtis Sittenfeld

Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’sının (Pride and Prejudice) 21’inci yüzyıl versiyonu olan Gözde Bekar, tüm zamanların en başarılı roman uyarlamalarından biri olarak tanımlanıyor.

Devamını oku

Her Şey O Yaz Oldu

Her Şey O Yaz Oldu

Emma Straub

Kapağında yer alan, “Amerika plajlarının en çok okunan kitabı” ibaresinin hakkını veren sıra dışı bir tatil macerası.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.