Kan ve Gül

Belalı bir dejavu!

Temmuz seçkimizde yer alan Kan ve Gül Alper Canıgüz’ün beşinci romanı. Adını besteci-yorumcu İskender Doğan’ın nostaljik hitinden, bölüm başlıklarını ise ABD’li rock grubu Nirvana’nın şarkılarından alan bir zaman makinesi bu kitap. Kurt Cobain’in ölüm tarihi olan 5 Nisan 1994’le kesişen bir cinayet ile kuru temizlemecilikle iştigal eden bir ‘zaman lordu’ olarak gördüğü İskender Doğan’ı aynı hikaye içinde buluşturan fantastik bir polisiye.

Kitabın girişinde yer bulan Cahit Sıtkı Tarancı dizeleri ise kitabın ana meselesinin altını usta işi bir sadelikle çiziyor:

“Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan,
Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.”

İkinci sınıf aşk romanları çevirmeni Aziz, biricik aşkı Nergis ve küçük kızları Zeynep’tir kahramanlarımız başlangıçta. Nergis’ten yeni boşanmış olan orta yaş krizinin eşiğindeki Aziz iyi bir baba olmaya çabalarken, başına gelen ani bir felaketle aniden geçmişe, üniversite yıllarına döner…

Bu dönüşle birlikte Aziz’in birçok okul ve kantin arkadaşı da hikayeye dahil olur.

“Onun her adımıyla kainat, kıyametten varoluşa doğru istikamet değiştiriyor, ben hazin bir hatıranın yeniden aşka dönüşüne tanıklık ediyordum.”

Nergis’le yaşayacağı her şeyin henüz başladığı gençlik günlerine yeniden kavuşan Aziz, geleceğini mahveden her şeye müdahale edip düzeltebileceğini umduğu heyecanlı bir sevince kapılır. Detaylar ve hayatlarını çevreleyen nahoş şahıslar ortaya çıkmaya başladıkça heyecanı da sevinci de boğazına dizilir Aziz’in. Ki bu nahoş kişilerden birisi tiyatro çalışmalarındaki Abdül’dür. Ortamların en ukala en karizmatik tipi Abdül, Aziz’in hem kabusu hem de yol göstericisi olacaktır bir biçimde.

Rengini kandan, kokusunu gülden alan roman

Hikayeye karışan diğer şahıslar arasındaki nahoş kişiler: Aziz’in çeviri yaptığı yayınevinin sahibi Esat Bey, onun hırslı ve tehlikeli karısı Nurgül Hanım ve -tüm entrikaların içinde belki de en renkli karakter olan- polis eskisi, sütsever ve sanatsever hafiye Hıdır. Yetiştirme yurdunda büyümüş, 17 yaşına kadar bale yapmış, aksilik sonucu balet olamayıp polis okuluna girmiş olan ‘tetikçi’ Hıdır…

Alper Canıgüz
Alper Canıgüz

“Her şey mümkündür dostum, dedi narkotik delikanlı. Deli goncanın dumanını havaya üfleyerek. Belki Watson’sız bir Sherlock Holmes hariç!”

İskender Doğan’a biçilen rol ise her bakımdan çok ilginç bu kitabın dünyasında. Sanatçı değil sanatın kendisidir İskender Doğan Aziz için…

“Güle rengini veren kandır, derken ne demek istediğini şimdi anlıyordum. Hayatımızdaki güzelliklerin, felaket addettiğimiz bazı başka şeylerin neticesi olduğunu anlatmaya çalışmıştı ben kaz kafalı kulunuza. Kendine acımak ve geçmişe yazıklanmak anlamsız bir işti.”

Yazar Canıgüz ile İskender Doğan’ın bir araya geldiği bir söyleşide (OT Dergi, Mayıs Sayısı) Şen’in Gülen Gözler filmindeki Kan ve Gül performansını hatırlatıyor Canıgüz Doğan’a… Yanıtının bir kısmı şöyle Doğan’ın:

“Bundan büyük bir şeref olabilir mi ya? Bunlar çok büyük hatıralar. Hayatın büyük tesellileridir bunlar. Bak senin romanda yer vermen de beni bir çocuk kadar sevindirdi.”

“Aşk da bir put, onu da kırmak gerek” başlıklı o söyleşide romanı da değerlendiriyor Doğan, “Anlatımın öyle ilginç ki… Dorukta değil, dağın eteklerinde olmayı tercih ediyorsun, akarsular sana geliyor.”

Neden İskender Doğan?

“Romana beni katmanın nedeni ne?” diye soran İskender Doğan’a yazar Canıgüz’ün cevabı, Beşiktaş’taki kuru temizleme dükkanını hatırladığı ve küçükken o dükkanda İskender Doğan’ı görmeyi çok ilginç bulduğu şeklinde.

“Romandaki kuru temizlemeci gerçek mi yoksa kurgu mu?” diye düşünmekten de kurtuluyoruz böylece.

“Gelin görün ki, sevdiğim kadın bir başka erkeğin evinde böyle pattadanak karşıma çıkınca, dünya baskın tarihinin en klişe ve en ahmakça sözleri dökülüverdi ağzımdan: Burada ne işin var?”

Evet, Kan ve Gül’ü okumaya hazırsanız haydi başlayalım artık…

Kitap: Kan ve Gül
Yazar: Alper Canıgüz
Sayfa sayısı: 216
Baskı: Nisan 2017
Etiket fiyatı: 20 TL
ISBN:
978 605 5162 82 5
Yayınevi:
 April Yayıncılık

Temmuz ayının diğer Edebiyat Kitapları

Körlük

Körlük

Jose Saramago

Ansızın baş gösteren körlük salgını ile ‘körlük’ metaforu üzerinden güçlü bir sistem eleştirisi yaparken aslına bakılırsa epeyi uyku kaçıran bir roman Körlük.

Devamını oku

I'm Your Man - Leonard Cohen'in Hayatı

Leonard Cohen’in Hayatı

Sylvie Simmons

Dünyada ve ülkemizde her yaştan insanın hayranlık duyduğu ikonik bir şarkıcı Leonard Cohen.

Devamını oku

İktidarsızlar

İktidarsızlar

Fatih Altınöz

Orta, alt ve üst sınıftan üç adamı odağına alan, mizahı ve ironisi bol hikayesiyle Türk erkeğinin “ne mal olduğunu” hem sosyolojik hem de psikolojik olarak ortaya koyuyor yazar Altınöz.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.