Karanlıkta Dans

Yoksa siz hala Karl Ove’la tanışmadınız mı?

30’dan fazla dile çevrilerek milyonlarca okura ulaşan ve edebiyatın yaşayan kahramanı ilan edilen Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard’ın merakla beklenen Karanlıkta Dans adlı romanının Türkçesi, tıpkı serinin diğer kitapları gibi Monokl Yayınları’ndan çıktı ve Ağustos seçkimizdeki haklı yerini aldı.

Otobiyografik bir şimdiki zaman destanı

Şimdi, izninizle yazarı bundan böyle Karl Ove diye anacağım kısaca, zira kendisiyle birkaç cilttir hatırı sayılır bir samimiyetimiz var. Zaten sık sık Karl Ove, Karl Ove deyip duruyor kitaplarında. Belli ki zihnimizde öyle yer etmek hoşuna gider. Ne de olsa hem yazar hem de başından geçenleri okuduğumuz kahramanın ta kendisi o…

Karanlıkta Dans’ın da dahil olduğu beş kitaplık Kavgam serisinin dördüncü kitabı bu. Ancak “seri” hem de otobiyografik seri deyince göz korkutucu gelmesin, tüm kitaplar birbirinden gayet bağımsız da okunabiliyor, neredeyse tüm yeni nesil çoksatar serilerde olduğu üzere.

Karl Ove’un kavgasına tam burasından karışabilirsiniz dolayısıyla, hiç endişeniz olmasın. Bendeniz seriye ikinci kitaptan başlamış biri olarak sizi temin ederim ve de uyarmayı borç bilirim ki, hastası olacaksınız…

Karl Ove Knausgaard
Karl Ove Knausgaard

Linklater’ın edebi ruh ikizi: Knausgaard

Romantik film deyince ilk akla gelenlerden olan Before üçlemesiyle ve tabii 2015 yılında En İyi Film Oscar’ı için yarışan üç saatlik filmi Boyhood’la 21. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden olan Richard Linklater’ın edebiyattaki ruh ikizi bana kalırsa Karl Ove.

“Buzdolabının kapağını açtım, kola şişesini çıkardım. Unni bir bardak kurulayıp bana uzattı. “Baban iyi bir adam,” dedi. “Ama sen bunu zaten biliyorsun.” Yanıt vermedim, sadece gülümsedim, ve vermediğim yanıtın bir tür inkar olarak algılanmadığından emin olunca dışarı çıktım. Babam hala orada oturuyordu. “Annen ne söyledi?” diye sordu, havaya sorar gibi. “Ne hakkında?” dedim ve oturdum, kolanın kapağını açtım ve bardağı öyle çok doldurdum ki kendimden uzaklaştırmak zorunda kaldım, köpükler taşın üzerine taştı.”

Yazarlı kapak narsizizm mi, işin gereği mi?

Adam ağır yakışıklı bir kere, yapacak bir şey yok. Dahası anlattığı şey ailesi, kendisi, çevresi, günlük hayatı ve iç dünyası olduğu için kahramanımız da direkt olarak yazarın ta kendisi. Otobiyografinin doğası gereği. Yazarın yakışıklılığı edebi bir anlam kazanıp otomatik bir cazibe merkezine dönüşüyor böylece ister istemez. Serinin tüm kapaklarının sadece yazarın fotoğrafıyla olan sunumu da bu unsurun altını çizer nitelikte nitekim.

Yeni nesil ‘adamlık’ kavgasında yeni yetmelik evresi

Bu kitapta Karl Ove 18 yaşında. Liseyi henüz bitirmiş ve bir köy okulunda öğretmenlik yapmak için müracaat ederek sınıf öğretmenliğine atanmış. Kimi kendisinden sadece iki yaş küçük çocuklara öğretmenlik yapacağı için büyük bir heyecan içinde.

“Sonra okuldaki bütün odaları dolandım. Beden eğitimi salonunda bütün malzemelerin olduğu kapıyı açtım, yere bir top saldım, diğer uçtaki hentbol kalesine birkaç şut çektim. Işığı kapadım, yüzme salonuna gittim. Havuzun suyu karanlık ve durgundu. Marangozluk odasına gittim, sonra da fen dersi odasına.”

Köy okulu deyince kimse böylesini beklemez herhalde Eh, hemen üstteki tırnak içindeki bölümden öğreniyoruz ki Norveç’in köy okulu da böyle oluyormuş.

Öğretmenlik için heyecanlı olmasına heyecanlı Karl Ove ancak onun asıl heyecanı, bu sayede hayatında ilk kez kendine ait bir eve sahip olmak (lojman bir nevi). Ve kendine ait o evde, gerçek bir yazar olmak olmak için deli olduğu çalışmalarına özgürce kendini verebilecek olmak.

“Yatak odasına gidip yatağıma uzandım, satın aldığım iki kitabı bitirdim ve sonrasında çok anlamasam da, Oslo’dan aldığım edebiyat dergisindeki makaleleri okumaya başladım. Kelimelerin çoğuna aşinaydım ama tarif ettikleri şey daima benim erişimim dışındaydı, sanki bilinmeyen bir dünya hakkında yazıyorlardı da eski dünyanın dili buna yaklaşmaya yetmiyormuş gibiydi. Ama bu sayfalardan diğerlerini gölgede bırakacak kudrette bir şey çıktı, bir kitap tanıtımıydı, Ulysses’in, kendi başına tek kelimeyle muhteşem geliyordu kulağa. Önümde devasa bir kule yükseldi, nemden ışıldayan ve etrafı pusla ve bulutlar arasından sızan solgun güneş ışığıyla çevrili. Modernizmin temel eseri kabul ediliyordu ki, benim modernizimden anladığım yere yakın yarış arabaları, deri kasklı ve ceketli pilotlar, ışıldayan ama karanlık metropolislerde yükselen gökdelenlerin üzerinde süzülen zeplinler, bilgisayarlar ve elktronik müzikti.”

Ebru Tüzel’in genç ve dinamik çevirisiyle sunulan Karanlıkta Dans, öyle görünüyor ki bu ağustosta şezlongların en havalılarından olacak sevgili Edebiyat Kulübü. Güneşli günler, keyifli okumalar herkese.

Kitap: Karanlıkta Dans
Yazar: Karl Ove Knausgaard
Sayfa sayısı: 504
Baskı: 2017
Etiket fiyatı: 28 TL
ISBN: 978 605 5159 61 0
Yayınevi: Monokl Edebiyat

Ağustos ayının diğer Edebiyat Kitapları

Sevgili

Sevgili

İnci Aral

Yılmaz Güney’in hayatını anlatan Sevgili, raflarda göründüğü ilk andan itibaren hararetli bir ilgiyle karşılandı.

Devamını oku

Kadife Bey

Kadife Bey

Richard Skinner

Besteci Eric Satie öldüğünde kendini Araf’ta, başka ölülerin arasında elli dokuz yıllık hayatının en değerli anısını seçmeye çalışırken bulur.

Devamını oku

Gözde Bekar

Gözde Bekar

Curtis Sittenfeld

Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’sının (Pride and Prejudice) 21’inci yüzyıl versiyonu olan Gözde Bekar, tüm zamanların en başarılı roman uyarlamalarından biri olarak tanımlanıyor.

Devamını oku

Her Şey O Yaz Oldu

Her Şey O Yaz Oldu

Emma Straub

Kapağında yer alan, “Amerika plajlarının en çok okunan kitabı” ibaresinin hakkını veren sıra dışı bir tatil macerası.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.