Kıymetli Şeylerin Tanzimi

İyiler iyi şeyleri hak eder…

Haziran seçkimizdeki Kıymetli Şeylerin Tanzimi bir aile tarihi, soluk ve pırpır eden bir ışığın altında geçen bir hayat muhasebesi. Yazar Sezen Ünlüönen duman gibi hafif, merakla ve sessizce geziniyor evin içinde ve evin fertlerinin hayatının geçtiği yerlerde ve ilişkilerinde…

Sevim ve Fırat çiftinin, küçük kızları Nazlı ve ütü odasındaki uzatmalı misafirleri –Fırat’ın bekar ağabeyi- Demir’le birlikte yaşadıkları eve konuk oluyoruz bu kitapta. Ev halkı, onları çevreleyen yakın akraba ve arkadaşlar ile onları saran olaylar bu hikayenin ekosistemini oluşturan ögeler.

“Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti (daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgârların uğuldadığı bir vadi.”

Adım adım, sahne sahne, birer ikişer tüm üyeleriyle tanışıyoruz bu ailenin. Ve tabii onların her ailede olagelebilecek çeşitlilikteki arazları ve neye niyet neye kısmet halleriyle. Alışılmış bıkkınlıklar, küçük ve sıradan kıyıcılıklar, avuntular, fısıltılara kananlar…

Muhabbet Apartmanı’nın beşinci katındaki bu evde tanıdık öyle çok şey var ki.

“Aile sevgi üretmek için bir araya gelmiş insanların durmadan hayal kırıklığı, fedakarlık, başa kakış ve öfke, ve ev işi ürettiği yerdir.”

Sezen Ünlüönen’le tanışalım

Sihirli edebiyat canlısının bizi daima şaşırtan kabiliyetleri “yeni yazarlar” denilen verimli alanda gizlidir. 1987 doğumlu genç yazar Sezen Ünlüönen de o gizlerden biri ve bu ay okuyacağımız Kıymetli Şeylerin Tanzimi onun ilk kitabı.

Bilmem hatırlar mısınız, 2005 yılında gazetelerde şöyle bir haber okuduk: “HARVARD’A TRANSFER OLACAK KÖY ÇOCUKLARI BU OKULDA YETİŞİYOR”

Türkiye’nin üstün yetenekli çocuklarına eğitim veren tek okulu TEVİTÖL, özel sınavla ülkenin en zeki çocuklarını seçip, özel eğitim vererek, bugüne kadar maddi olanağı olmayan üstün yetenekli 165 çocuğun hayatını değiştirdi. Bu okuldan mezun olan onlarca öğrenci Harvard, Duke, Yale, Columbia, Wîlliams gibi üniversitelerde okudu. Mesela çobanlık yapan Esat, Yale Üniversitesine girdi!

O öğrencilerden biri de kim dersiniz sevgili Edebiyat Kulübü, buyursunlar, Kıymetli Şeylerin Tanzimi’nin yazarı:

Sezen Ünlüönen, 17 yaşında, Eskişehirli. Son sınıf öğrencisi. Koridorda yürürken bile kitap okuduğu anlatılıyor. Felsefeye ve edebiyata çok meraklı. “Dersaneye gidiyorum, öğrenciler örneğin felsefe dersinde hiç soru sormuyorlar öğretmene, biz ise her şeyi sorguluyoruz” diye konuşan Sezen, “Bu okula gelmeden önce Filistin’deki duvardan, Ruanda’da insanların açlık çektiğinden haberim yoktu” diyor. (2005)

Biz bu haberi okuduktan sonra Sezen Ünlüönen tam burslu olarak Harvard Üniversitesi’ne kabul edildi. Mezun oldu ve şimdi ilk romanıyla karşımızda…

Gel de yeni yazarlarla tanışma. Hayat nasıl da sürprizlerle dolu.
Kıymetli Şeylerin Tanzimi’ni okumaya geçmeden önce birkaç not daha…

Tanzim nedir, ne demektir?

Arapça kökenli “tanzim” sözcüğünün anlamı; düzene sokma, düzen verme, yoluna koyma, düzeltme, düzenleme.

Söz gelişi Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde, trafik levhaları, “trafik tanzim işaretleri” ifadesiyle yer bulur. Trafiği düzenleyici işaretler yani.

Tıpkı trafikte olduğu gibi, hayattaki şeyler de tanzime muhtaç. Bu işi doğru biçimde yapmadıkça sahip olduklarımızı da, ihtiyaç duyduklarımızı da tam manasıyla bilme, keşfedebilme imkanımız yok.

Hayat, dolayısıyla tüm ilişkiler için de bir tanzim işaretleri seti edinmeliyiz belki de, ne dersiniz? Böylece kişisel tanzimat dönemlerimizi kolaylaştırabilirdik. Tanzimatın sözcük anlamının düzenlemeler, reformlar olduğunu da hatırlayıverdik bu vesileyle.

“Köprü yine şen, hür ve sağlıklı görünümlü turistler ile kendisi gibi kıyafetleri üzerine tam oturmamış, iyi beslenememiş, spor nedir bilmemiş yerli halkla tıklım tıklım doluydu.”

Ne diyelim öyleyse: Haziranda tanzimat başkadır! İncelik ve muhabbet dolu, aydınlık okumalar hepimize…

Kitap: Kıymetli Şeylerin Tanzimi
Yazar: Sezen Ünlüönen
Sayfa sayısı: 248
Baskı: Şubat 2017
Etiket fiyatı: 22 TL
ISBN:
978 975 0521 39 3
Yayınevi:
 İletişim Yayınları

Haziran ayının diğer Edebiyat Kitapları

Böyle mi Olacaktı?

Jennifer Wright

Sezen Ünlüönen

Yalnız değilsiniz çünkü her gün yarım milyon insan aşk acısı çekiyor ve sonradan utanarak hatırlayacağı şeyler yapıyor. Ayrılınca içinizden canavar çıkmış, ziyadesiyle çirkinleşmiş, kendinizi rezil rüsva etmiş olabilirsiniz ama müsterih olun, tarihte öyle ayrılık hikayeleri var ki onların eline su bile dökemezsiniz. Gerçekten!

Devamını oku

Afet

Afet

Mehmet Anıl

Bizleri on yıllar sonraya ışınlayan yazar Mehmet Anıl, gelecekten bildirdiği hikayesini oldukça ikna edici gerçeklikteki bir temele oturtuyor: Dış göç dalgası nedeniyle yüz binlere ulaşan dilenci sayısının istihdama ve bütçeye katıldığı, ekonomik ve kültürel bir deformasyonun hüküm sürdüğü, yirmi yıl ötedeki bir Türkiye’de geçiyor olaylar.

Devamını oku

Hadula

Hadula

Aleksandros Papadiamantis

Aleksandros Papadiamantis’in yazdığı Hadula: Bir Ada Öyküsü adlı novella/uzun öykü yirminci yüzyılın başından bugüne Yunanistan’ın çok meşhur bir klasiği. Şu minnoş, maviş, bebeksi kapağın altında gözlerimizi faltaşına çevirecek öyle şeyler gizli ki…

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.