Körlük

Nobel Edebiyat Ödüllü bembeyaz bir karanlık!

Usta yazar José Saramago’nun en etkileyici yapıtı olarak değerlendirilen Körlük, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan yeni baskısıyla temmuz ayı seçkimizde sevgili Edebiyat Kulübü üyelerine ulaşıyor. Işık Ergüden’in çevirisi, “Bu kitapta, yazarın kendine özgü yazım şekline sadık kalınmıştır” ibaresi ile başlıyor. Kitabın girişinde yer alan alıntı ise Nasihatler Kitabı’ndan:

“Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan, fark et.”

Ansızın baş gösteren körlük salgını ile ‘körlük’ metaforu üzerinden güçlü bir sistem eleştirisi yaparken aslına bakılırsa epeyi uyku kaçıran bir roman Körlük.

Gerçek manada görmeye başlamak için ödenmesi gereken bedeller olduğunu ve bilinç terbiyesi gerekliliğini son derece çarpıcı ve ürkütücü biçimde anlatıyor.

“Sonra, yerini bildiği aynanın karşısına gitti, ama bu kez, Ne olacak bu, diye kendi kendine sormadı, İnsan beyninin kilitlenmesi için binlerce neden olabilir, demedi, sadece ellerini uzatıp aynaya değdirdi, kendi görüntüsünün orada olduğunu ve kendisine baktığını biliyordu, ama o, görüntüyü görmüyordu.”

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam aniden kör olur. Ancak karanlığa değil bembeyaz bir boşluğa gömülür.

Ardından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır!

Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen…

Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır artık.

“İnsanın hayal gücü öyle çalışır ki, özellikle de bu gibi marazi koşullarda ondan her şey beklenir, yiyecek eşelemeye giden o iki kişi, yerdeki ölülerin aniden dirildiğini sandılar, kuşkusuz yine kördüler, fakat çok daha tehlikeliydiler, çünkü hiç kuşku yok ki öç alma duygusuyla hareket ediyorlardı.”

Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için büyük bir mücadele verir.

“Gözetleme deliğinin metal aksamının kaş kemerine temasını hissetti, kirpikleri küçücük merceğe sürtünüyordu, ama hiçbir şey göremiyordu, dipsiz bir beyazlık her şeyi örtmüştü.”

Hollywood tarafından filme de uyarlanmıştı geçtiğimiz yıllarda roman. Ancak yapımın IMDB skorunun 6,6 olduğuna bakılınca kitabın yüksek etkisine yaklaşamadığı görülüyor.

Jose Saramago
Jose Saramago

José Saramago (16 Kasım 1922 – 18 Haziran 2010)

Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci. Kitaplarının satış rakamı sadece Portekiz’de iki milyonu geçmiş, yapıtları 25 dile çevrilmiştir. Şöhrete ancak ellili yaşlarında, Baltasar ve Blimunda adlı romanıyla kavuşan Saramago’nun Körlük adlı romanı 1995 yılında yayımlanmıştır. Eserlerinde mitleri, ülkesinin tarihini ve gerçeküstü imgelemi kullanan yazar, pek çok önemli ödül almış, 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne sahip olmuştur. 1969’dan ölümüne kadar Portekiz Komünist Partisi’nin bir üyesi olan Saramago, din konusundaki görüşleri nedeniyle Portekiz hükümeti tarafından sansürlenince Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşmiş ve hayatının sonuna kadar burada yaşamıştır.

Kendine özgü bir yazım şekli

Körlük’te görülüyor ki, alışık olduğumuz gibi diyaloglar tırnak içine alınmış değil. Çok virgüllü uzun cümlelerle ilerleyen bir akışa tutuluyor okuyucu. Bu biçem tercihi, görme yetisini yitiren bir kişinin yaşadığı panik ve yabancılaşma duyguları ile, maruz kaldığı yoğun veri akışının yazı diline uyarlanmış hali gibidir. Yazarın, kurduğu sıra dışı dünyayı okuyucuya aktarma gücünü ve empatiyi perçinleyen bir icadı.

Ufuk açıcı bir yanı da bu bana kalırsa bu kitabın.

“Kendi evinde olduğunu biliyordu, evini kokusundan, havasından, sessizliğinden tanıyordu, mobilyaları ve eşyaları dokunarak, parmaklarını üzerlerinde hafifçe gezdirerek ayırt edebiliyordu, ama daha şimdiden her şey tuhaf bir boyut içinde erimiş gibiydi, yön yoktu, ne kuzey vardı ne güney, ne alt vardı ne üst.”

Baktıklarımızı gerçekten ama gerçekten görebilmemiz dileğiyle, umutlu okumalar herkese.

Kitap: Körlük
Yazar: Jose Saramago
Sayfa sayısı: 336
Baskı: Nisan 2017
Etiket fiyatı: 28 TL
ISBN:
978 605 2980 81 1
Yayınevi:
 Kırmızı Kedi Yayınları

Temmuz ayının diğer Edebiyat Kitapları

İktidarsızlar

İktidarsızlar

Fatih Altınöz

Orta, alt ve üst sınıftan üç adamı odağına alan, mizahı ve ironisi bol hikayesiyle Türk erkeğinin “ne mal olduğunu” hem sosyolojik hem de psikolojik olarak ortaya koyuyor yazar Altınöz.

Devamını oku

I'm Your Man - Leonard Cohen'in Hayatı

Leonard Cohen’in Hayatı

Sylvie Simmons

Dünyada ve ülkemizde her yaştan insanın hayranlık duyduğu ikonik bir şarkıcı Leonard Cohen.

Devamını oku

Kan ve Gül

Kan ve Gül

Alper Canıgüz

Kan ve Gül, adını İskender Doğan’ın nostaljik hitinden, bölüm başlıklarını ise ABD’li rock grubu Nirvana’nın şarkılarından alan bir kitap.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.