Leonard Cohen’in Hayatı

Müzik efsanesi Cohen’in yaşam manzarası…

I’m Your Man – Leonard Cohen’in Hayatı adlı kapsamlı biyografi Sylvie Simmons tarafından hazırlanmış, Duygu Akın tarafından Türkçeye çevrilmiş ve Kara Plak Yayınları’ndan çıkmış ve temmuz seçkimize girmiş bulunuyor.

Ömrünün sonuna kadar üretmeye ve sahnede kalmaya devam eden Leonard Cohen hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl (2016) Kasım ayının yedisinde 82 yaşındayken yaşama veda etmişti. Dünyada ve ülkemizde kadın-erkek, genç-yaşlı her yaştan herkesin hayranlık duyduğu ikonik bir şarkıcı, şair, şarkı yazarı ve yazar…

Yola ilkin yazar olarak çıkan bir müzik efsanesi.

Onlarca unutulmaz şarkının sahibi

Dance Me To The End Of Love, Suzanne, Bird On The Wire, So Long Marianne, I’m Your Man, Death Of A Ladies’ Man, Did I Ever Love You, A Thousand Kisses Deep, Waiting For The Miracle, Love Itself, Ain’t No Cure For Love, First We Take Manhattan, Avalanch, Famous Blue Raincoat, Everybody Knows, In My Secret Life, Hallelujah…

Hiç bilmeyen bir kimse dahi bir Dance Me To The End Of Love’a tutkundur, bir I’m Your Man’a vurgundur.

Leonard Cohen (21 Eylül 1934 – 7 Kasım 2016)

Montreal’de, Los Angeles’ta, Londra’da, Ege denizindeki Hydra adasında, Hindistan’da, New York’ta yaşamış bir dünya vatandaşı olduğu kadar da Kanadalı olan ve Kanadalı kalan dindar bir Yahudi’ydi Cohen. İflah olmaz bir çapkın ve beş yılını bir manastırda geçiren bir Zen Budist keşişiydi.

“Muhteşem aşklar yaşadım ama muhteşem aşklar yaşatmadım. Aşklara karşılık veremedim, çünkü hayali bir ayrılık hissiyle takıntılıydım.”

Leonard Cohen
Leonard Cohen

Keşiş olunca yeni bir de isim de verilmişti Leonard’a: Jikan. ‘Sıradan sessizlik’, ‘normal sessizlik’ veya ‘iki düşünce arası sessizlik’ti Jikan’ın anlamı. “Tehlikeli biçimde şiirsel. Hem de bir şarkıcı ve söz adamı için enfes ironik” diyor yazar Simmons, ki son derece haklı.

Eğitim hayatında -kendi verdiği bilgiye göre- okudu, içti, müzik yaptı ve olabildiğince ders kaçırdı Cohen.

Gitar çalmayı ilk kez 15 yaşında, yaz kampına gittiği son sene olan 1950 yazında öğrenmeye başlayacak ve kampta folk şarkıları çalarken çalgının sosyal hayatta yarattığı olasılıkların farkına ilk kez varacaktı.

“O dönemde gitar çalıp folk şarkısı söyleyenler sadece sosyalistlerdi” kendi deyişiyle ve ilk öğrendiği şarkılar da halk şarkılarıydı. Şarkılardan ve şarkı sözlerinden çok etkilenmişti ayrıca.

İlk şiir kitabı yayımlandığında 22 yaşındaydı, ilk albümünü ise 33 yaşındayken çıkardı. Şiir tutkusu öyleydi ki, okuyucu kitlesi istediğini açıkça söylüyordu daha en başından, “Akademik camia değil beni ilgilendiren”…

“İçe yönelimli gençlerin, ıstırabın her kademesinden aşığın, hüsrana uğramış platoniklerin, ponografi meraklılarının, kıllı elli keşişler ve Papa destekçilerinin, Fransız kökenli Kanadalı entelektüellerin, eseri yayımlanmamış yazarların, meraklı müzisyenlerin vs. Kısaca eserimin izini süren tüm kutsal takipçilerin…”

Yaz kampı raporlarında Leonard temiz, tertipli ve nazik diye tanımlanıyordu ve öyleydi de. “Şu an takım elbise var üstünde. Koyu renkli, ince çizgili ve kruvaze. Terzi elinden çıkma değil hazır giyimse bile, hiç öyle durmuyor.” Yazarın özsözünde yer alan bu detaya Cohen’in verdiği yanıta bakınız:

“Tatlım, takım elbiseyle doğmuşum ben.”

Gerçekten de, babası hazır giyim mağazası sahibi o doğduğunda. Hali vakti ve statüsü yerinde, seçkin ve saygın bir aile. Annesi evde dolanırken güzel kontralto sesiyle hayali kemanlar eşliğinde duygusal şarkılar söyleyen bir Rus.

Babasından boyunu, adabını ve takım elbise sevdasını almış. Annesinden ise karizmasını, melankolisini ve müziğini…

Sylvie Simmons
Sylvie Simmons

Melankolik olduğu kadar da savaşçı

Leonard’ın deyişiyle babası, “kalben kültürlüydü ve gerçek bir centilmendi.” Muhafazakar bir Yahudi’ydi ama fanatik değildi. “Balık sudan ne kadar bahsederse, evde de dinden o kadar söz edilirdi.”

Askeri akademiye katılmayı düşünüyordu Leonard. Savaşlarda savaşıp madalyalar kazanmak istiyordu, tıpkı babasının elden ayaktan düşmeden önce yaptığı gibi. Babası elli iki yaşında öldüğünde henüz dokuz yaşındaydı Leonard.

Yetmişli yaşlarında, eski menajerinin emeklilik hesabını dibine kadar boşalttığını öğrendiğinde takım elbisesinin tozunu alıp şapkasını takarak, eski servetini geri kazanmak üzere dünyayı dolaşmaya koyulması onun bir savaşçı olduğunun göstergesi değil mi zaten?

Ne diyelim, dance me to the end of book o zaman, sevgili Edebiyat Kulübü…

Kitap: I’m Your Man – Leonard Cohen’in Hayatı
Yazar: Sylvie Simmons
Sayfa sayısı: 448
Baskı: Aralık 2016
Etiket fiyatı: 38 TL
ISBN:
978 605 6640 79 7
Yayınevi:
 Kara Plak Yayınları

Temmuz ayının diğer Edebiyat Kitapları

Körlük

Körlük

Jose Saramago

Ansızın baş gösteren körlük salgını ile ‘körlük’ metaforu üzerinden güçlü bir sistem eleştirisi yaparken aslına bakılırsa epeyi uyku kaçıran bir roman Körlük.

Devamını oku

Kan ve Gül

Kan ve Gül

Alper Canıgüz

Kan ve Gül, adını İskender Doğan’ın nostaljik hitinden, bölüm başlıklarını ise ABD’li rock grubu Nirvana’nın şarkılarından alan bir kitap.

Devamını oku

İktidarsızlar

İktidarsızlar

Fatih Altınöz

Orta, alt ve üst sınıftan üç adamı odağına alan, mizahı ve ironisi bol hikayesiyle Türk erkeğinin “ne mal olduğunu” hem sosyolojik hem de psikolojik olarak ortaya koyuyor yazar Altınöz.

Devamını oku

Kitapları kim seçiyor?

Sevim Gözay

Küratör: Sevim Gözay

Sevim Gözay bir yayıncı. Hazırlayıp sunduğu ‘Stüdyo’ (TV8) ve ‘Cosmopolis’ (CNN Türk) televizyon programlarıyla kültür sanat ve lifestyle alanlarına yeni ve dinamik bir soluk getirdi. 2001 ve 2002’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulundu.

Kanal D, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Günlük gazete ve dergilerde sosyal yaşam ve popüler kültür üzerine 1500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

‘Kızlar ve Babaları’ (2011) adlı kitaba katkıda bulundu, ‘Kasetten Canlı’ (2013) ve ‘Sinemaskop Randevular’ (2015) adlı kitaplara imza attı.

journo.com.tr, artfulliving.com.tr, Posta Kitap ve Ot Dergi’de sinema, edebiyat, yaşam ve medya üzerine yazmaya, röportaj yapmaya devam ediyor. Hem eğlenmek hem de öğrenmek için bolca film izliyor ve kitap okuyor.

Abonelik çok kolay

Abonelik çok kolay

Kitap Kulübü’nün abonelik altyapısı, siz iptal edene kadar aboneliğinizi otomatik yeniler ve her ay küratörlerimizin seçtiği kitaplara %60’a varan indirimlerle sahip olursunuz.

Ücretsiz gönderim

Ekstra ücret yok

Kitaplarınız her ayın 26’sı ile 1’i arasında adresinizde olur; kargo, komisyon gibi ücretlerin tamamı abonelik bedeline dahildir. Üstelik kitapların hepsi size ait olur.

Okuma motivasyonu

Okuma motivasyonu

Sizleri, sosyal medya kanallarımız vasıtasıyla günde 25 ile 45 dakika arasında okuma yapmak için her gün davet ederiz. Bu sayede #herhafta1kitap bitirmenizi sağlamaya çalışırız.